HBG only run offerings as per above - if you are interested in other competing opportunities please reach out to association directly. We will support Orkney as per above but they will run under OBA. All dates confirmed 17th June 2019 as per Badminton Scotland AGM.

Entry forms and online entry for 2019-20 season:

No Late entries allowed.  Please note that we cannot offer pay on day - if payment not received 7 days before event names will be removed from draw. Paypal details:  send payment to HBGroup564@gmail.com (please select friends and family option to ensure no fee incurred)

Date Age Event Entry Form Online Entry Closing Date

 

         
Sat 02-Nov-19 U15 Highland Champs CLICK CLICK Mon 21-Oct-19
Sun 03-Nov-19 U19 Highland Champs CLICK CLICK Mon 21-Oct-19
Fri 08-Nov-19 ADULT Orkney Crystal Champs CLICK
NA Mon 28-Oct-19
Sat 07-Dec-19 ADULT Highland Team NA   Mon 25-Nov-19
Fri 07-Feb-20 U17 Highland Champs CLICK CLICK Mon 27-Jan-20
Sun 09-Feb-20 U14 Highland Champs CLICK CLICK Mon 27-Jan-20
Fri 06-Mar-20 ADULT Caithness Champs See CBA See CBA Mon 24-Feb-20
Sat 14-Mar-20 U12 Highland Restrcited Champs CLICK CLICK Mon 02-Mar-20
U15
U18
Sat 25-Apr-20 ADULT Highland Champs CLICK CLICK Mon 13-Apr-20
Sat 16-May-20 ADULT Orkney Champs see OBA see OBA Mon 04-May-20

List of All other tournaments available in Scotland

Date Age Born After Event Grade Where Days
             
 20-Sep-19 ADULT   Highland Bonanza C Fortrose 1.5
Sat 21-Sep-19 U13 2007 Glasgow Champs A Glasgow 2
Sat 21-Sep-19 U17 2003 Glasgow Champs A Glasgow 2
Sun 22-Sep-19 ADULT   Oban Bronze C Oban 1
Sat 28-Sep-19 U14 2006 Orkney Champs Restricted Orkney 2
Sat 28-Sep-19 U16 2004 Orkney Champs Restricted Orkney 2
Sat 28-Sep-19 U18 2002 Orkney Champs Restricted Orkney 2
Sun 29-Sep-19 U12 2008 RSL Midlothian B Penicuik 1
Sat 05-Oct-19 ADULT   EBA Doubles Bronze C Edinburgh 1
Sat 05-Oct-19 ADULT   Lanarkshire Champs A Wishaw 2
Sun 06-Oct-19 U11 2009 Nationals A Glasgow 1
Sat 19-Oct-19 U15 2005 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sat 19-Oct-19 ADULT   WoS Champs A Glasgow 2
Sat 26-Oct-19 ADULT   Dundee Bronze C Dundee 1
Sat 26-Oct-19 U18 2002 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sun 27-Oct-19 ADULT   EBA Doubles Silver B Edinburgh 1
Sat 02-Nov-19 ADULT   Masters NA Glasgow 2
Sat 02-Nov-19 U15 2005 Highland Champs B Inverness 1
Sat 02-Nov-19 U12 2008 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sun 03-Nov-19 U19 2001 Highland Champs B Inverness 1
Fri 08-Nov-19 ADULT   Orkney Crystal Champs C Orkney 1.5
Sat 09-Nov-19 U13 2007 East of Scotland Champs A Edinburgh 2
Sat 09-Nov-19 U15 2005 East of Scotland Champs A Edinburgh 2
Sat 09-Nov-19 U17 2003 East of Scotland Champs A Edinburgh 2
Sat 09-Nov-19 U19 2001 East of Scotland Champs A Edinburgh 2
Sat 16-Nov-19 U13 2007 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sat 30-Nov-19 U13 2007 WoS Champs A Glasgow 2
Sat 30-Nov-19 U17 2003 WoS Champs A Glasgow 2
Sat 07-Dec-19 ADULT +14 Highland Team Restricted Fortrose 1
Sat 07-Dec-19 ADULT   EBA Doubles NA Edinburgh 1
Sat 07-Dec-19 ADULT   Dumfermline Champs A Dumfermline 2
Sat 07-Dec-19 U14 2006 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sat 14-Dec-19 U15 2005 Nationals A Motherwell 2
Sat 14-Dec-19 U19 2001 Nationals A Motherwell 2
Sat 04-Jan-20 U13 2008 GSoS B Glasgow 1
Sun 05-Jan-20 U11 2010 GSoS B Glasgow 1
Sat 11-Jan-20 U12 2009 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sun 12-Jan-20 U15 2006 RSL Midlothian B Penicuik 1
Fri 17-Jan-20 ADULT   International Masters NA Glasgow 3
Sat 18-Jan-20 U13 2008 Midland Champs A Perth 2
Sat 18-Jan-20 U17 2004 Midland Champs A Perth 2
Sat 25-Jan-20 ADULT   EBA Doubles Bronze C Edinburgh 1
Fri 31-Jan-20 ADULT   Nationals A Perth 3
Sat 01-Feb-20 U16 2005 SSBU Singles/Doubles B Glasgow 1
Sat 01-Feb-20 U19 2002 SSBU Singles/Doubles B Glasgow 1
Fri 07-Feb-20 U17 2004 Highland Champs B Fortrose 1.5
Sat 08-Feb-20 U13 2008 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sun 09-Feb-20 U14 2007 Highland Champs B Inverness 1
Sun 09-Feb-20 ADULT   EBA Doubles Silver B Edinburgh 1
Sat 15-Feb-20 U15 2006 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sat 22-Feb-20 ADULT   Glasgow Champs A Glasgow 2
Sat 29-Feb-20 U15 2006 WoS Champs A Glasgow 2
Sat 29-Feb-20 U19 2002 WoS Champs A Glasgow 2
Sun 01-Mar-20 U12 2009 RSL Midlothian B Penicuik 1
Fri 06-Mar-20 ADULT   Caithness Champs NA Wick 1.5
Sat 07-Mar-20 Sec Schools SSBU Secondary Champs B Perth 2
Sat 14-Mar-20 U12 2009 Highland Champs Restricted Inverness 1
Sat 14-Mar-20 U15 2006 Highland Champs Restricted Inverness 1
Sat 14-Mar-20 U18 2003 Highland Champs Restricted Inverness 1
Sat 14-Mar-20 ADULT   EoS Champs A Edinburgh 2
Sat 21-Mar-20 U15 2006 Midland Champs A Perth 2
Sat 21-Mar-20 U19 2002 Midland Champs A Perth 2
Sat 21-Mar-20 ADULT   EBA Doubles Bronze C Edinburgh 1
Sat 28-Mar-20 U13 2008 NoS Champs B Aberdeen 1
Sun 29-Mar-20 U17 2004 NoS Champs B Aberdeen 1
Sat 04-Apr-20 U13 2008 Nationals A Motherwell 2
Sat 04-Apr-20 U17 2004 Nationals A Motherwell 2
Wed 18-Mar-20 U14 2007 SSBU Singles/Doubles B Wishaw 1
Sat 25-Apr-20 ADULT   Highland Champs B Fortrose 2
Sun 26-Apr-20 U12 2009 Lanarkshire Champs B Hamilton 1
Sat 02-May-20 ADULT   EBA Doubles Silver C Edinburgh 1
Sat 02-May-20 Prim Schools SSBU Primary Champs B Perth 1
Sun 10-May-20 U14 2007 RSL Midlothian B Penicuik 1
Sat 16-May-20 U13 2008 International Youth A Glasgow 2
Sat 16-May-20 U15 2006 International Youth A Glasgow 2
Sat 16-May-20 ADULT   Orkney Champs B Orkney 2
Sat 30-May-20 U11 2010 RSL Midlothian B Penicuik 1
Sat 20-Jun-20 ADULT   EBA Doubles NA Edinburgh 1
Sat 25-Jul-20 ADULT   EBA Doubles Bronze C Edinburgh 1
  Season 2019/20
  1 Aug 2019 – 31 Dec 2019 1 Jan 2020 – 31 July 2020
U10 Born 2010 or later Born 2011 or later
U11 Born 2009 or later Born 2010 or later
U12 Born 2008 or later Born 2009 or later
U13 Born 2007 or later Born 2008 or later
U14 Born 2006 or later Born 2007 or later
U15 Born 2005 or later Born 2006 or later
U16 Born 2004 or later Born 2005 or later
U17 Born 2003 or later Born 2004 or later
U18 Born 2002 or later Born 2003 or later
U19 Born 2001 or later Born 2002 or later
  • A GRADE

    A Grade:
    Group Tournaments Only (maximum of one per Group)
    · To be run and published on tournamentsoftware
    · Two day competition
    · 3 games to 21 with setting
    · All disciplines available
    · Coaching breaks
    · Court officials
    · Minimum two matches per event
    · Pools or consolation event
    · Optional scheduling of disciplines
    · Contact BADMINTONscotland appointed person for seedings

  • B GRADE

    B Grade
    To be applied for through Group and supported by the Group
    · To be run and published on tournamentsoftware
    · One or two day competition
    · Optional scoring
    · Restricted disciplines
    · Optional coaching breaks
    · Court officials
    · Minimum two matches per event
    · Pools or consolation event
    · Optional scheduling of disciplines
    · Contact BADMINTONscotland appointed person for seedings

  • C GRADE

    C Grade
    To be applied for through Group and supported by the Group
    · To be run and published on tournamentsoftware
    · One or two day competition
    · Optional scoring
    · Restricted disciplines
    · No coaching
    · Court officials
    · Minimum two matches per event
    · Pools or consolation event
    · Optional scheduling of disciplines