(Posted 29th Sept 2019)

 Tournament software link updated with results: CLICK Here

PDF Program updated wiht results: CLICK Here

UNDER 18
  Name Club
Girls Singles
1 Keira STEVENSON Orkney Junior BC
2 Nicole MILLER Caithness
3 Ruth MORRIS Shetland
4 Nicola SUTHERLAND Orkney Junior BC
Plate:  Charis Reid, Orkney
Boys Singles
1 Tommy BALLANTINE Orkney Junior BC
2 Mark MCCOUSTRA Caithness
3 Joe THOMSON Shetland
4 Reid KEMP Orkney Junior BC
Plate: Igor Gazda, Shetland
Girls Doubles
1 Charis REID+Keira STEVENSON Orkney Junior BC
2 Nia HUNTER+Ruth MORRIS Shetland
3 Megan CLOUSTON+Nicola SUTHERLAND Orkney Junior BC
4 Nicole MILLER+Emma SENDALL Caithness/Inverness City BC
Plate: NA
Boys Doubles
1 Tommy BALLANTINE+Reid KEMP Orkney Junior BC
2 Igor GAZDA+Joe THOMSON Shetland
3 Liam BARNETT+Andrew SEATOR Orkney Junior BC
     
Plate: NA
Mixed Doubles
1 Tommy BALLANTINE+Keira STEVENSON Orkney Junior BC
2 Mark MCCOUSTRA+Nicole MILLER Caithness
3 Joe THOMSON+Ruth MORRIS Shetland
4 Igor GAZDA+Nia HUNTER Shetland
Plate: Will Oag & Nicola Sutherland, Caithness / Orkney
UNDER 16
  Name Club
Girls Singles
1 Eleanor STRATH Lochcarron
2 Leah GUNN Orkney Junior BC
3 Olivia BROWN Shetland
4 Cady DENOON Orkney Junior BC
Plate:  Emma Sendall, Fortrose
Boys Singles
1 Thomas CALDER Shetland
2 Callum CRAIG Inverness Junior BC
3 Drew LESLIE Orkney Junior BC
4 Scott RENDALL Orkney Junior BC
Plate:  Sven Thomson, Shetland
Girls Doubles
1 Cara STRATH+Eleanor STRATH Lochcarron
2 Jody GROUNDWATER+Leah GUNN Orkney Junior BC
3 Olivia BROWN+Georgia MUIR Shetland
4 Bethany REDFERN+Sophie TAIT Shetland
Plate: NA
Boys Doubles
1 Thomas CALDER+Yann MOUAT Shetland
2 Callum CRAIG+Drew LESLIE Inverness Junior BC/Orkney Junior BC
3 Callum FRASER+Ross FRASER Shetland
4 Will OAG+Allan ROBERTSHAW Caithness
Plate: Scott Rendall & Kalle Shearer, Orkney
Mixed Doubles
1 Thomas CALDER+Sophie TAIT Shetland
2 Callum CRAIG+Emma SENDALL Inverness Junior BC/Inverness City BC
3 Alastair GORDON+Eleanor STRATH Inverness Junior BC/Lochcarron
4 Scott RENDALL+Isla DONALDSON Orkney Junior BC
Plate: Sven Thomson & Georgia Muir, Shetland
UNDER 14
Girls Singles
1 Shannon LESLIE Orkney Junior BC
2 Jody GROUNDWATER Orkney Junior BC
3 Gemma FOULIS Orkney Junior BC
4 Abigail BARRIE Inverness City BC
Plate: Eva Clark, Shetland
Boys Singles
1 Erlend BALLANTINE Orkney Junior BC
2 Alex THOMPSON Badminton Moray
3 Alastair GORDON Inverness Junior BC
4 James BROWN Lochcarron
Plate: James Smith, Shetland
Girls Doubles
1 Gemma FOULIS+Shannon LESLIE Orkney Junior BC
2 Abigail BARRIE+Kirsty HENDERSON Inverness City BC/Caithness
3 Ruth ANDERSON+Eva CLARK Shetland
4 Ellen COOPER+Ava LAUGHTON Orkney Junior BC/Fortrose Academy
Plate: Gracie Gowans-Little & Maya Mackay, Shetland
Boys Doubles
1 Erlend BALLANTINE+Alex THOMPSON Orkney Junior BC/Badminton Moray
2 James BROWN+Alastair GORDON Lochcarron/Inverness Junior BC
3 Zaigham ASKARI+Robbie CLOUSTON Inverness Junior BC/Orkney Junior BC
4 Brogan RUSSELL+Jack WALLACE Orkney Junior BC
Plate: Kyran Alexander & Finlay Swanson, Caithness
Mixed Doubles
1 Erlend BALLANTINE+Jody GROUNDWATER Orkney Junior BC
2 Alex THOMPSON+Gemma FOULIS Badminton Moray/Orkney Junior BC
3 James BROWN+Cara STRATH Lochcarron
4 Robbie CLOUSTON+Shannon LESLIE Orkney Junior BC
Plate: Daniel Bannerman & Abigail Barrie, Fortorse/Inverness