U15 Tournament software CLICK Here

PDF Programme CLICK HERE

Facebook photos: CLICK

 

U19 Tournament software CLICK Here

PDf Prgramme CLICK HERE

Facebook photos: CLICK

Lindsey Ireland’s Outstanding Performance at Highland U15 & U19 Championships

(Write-up Courtesy of Margaret Campbell, HBG as at 6th Nov 2017)

On Saturday 4th November and Sunday 5th November 2017, Black Isle Leisure Centre in Fortrose hosted the Highland U15 & U19 Championships.  With 80 players – from 2 age groups - travelling from all over Scotland to compete including: Inverness, Orkney, Shetland, Invergordon, Gairloch, Caithness, Lochcarron, Fort Augustus, Moray, Buckie, Aberdeen, Stonehaven, Dundee, Fife, Lanark, Edinburgh, Irvine, Kilmarnock, Glasgow, North Berwick and Linlithgow. 

Both tournaments ran in pool system followed by final A and B rounds – with 5 events: boys singles, girls singles, boys doubles, girls doubles and mixed doubles.

Outstanding performance:  Lindsey Ireland (Aberdeen) competed in U15 & U19 age groups and performed well and above expectations on both days.  Lindsey made 3 finals in U15 age group with securing the singles title.  She then came back on the Sunday to compete in the U19 age group.  Lindsey secured the U19 singles title quite convincingly against extremely strong opposition, and made semi-finals in the doubles securing a 3rd place medal.  What a talent – a very big well done.

U15 Summary:

There was a wide range of ability across the events with hard fought games throughout.  Ian Campbell (Inverness) managed to secure wins in singles and mixed events partnering Tommy Ballantine (Orkney) and Mary Kong (Edinburgh) – narrowly missing out of doubles win with a setting game loss to Angus Meldrum (Irvine) and Logan Ireland (Edinburgh).  In the girls events Lindsey Ireland (Aberdeen) won the singles title against Mary Kong.  Mary came back with Vibha Raman (Edinburgh) to secure the doubles win from Lindsey and Kari Durrand (Wick) – unseeded scratch pairing.  Also in the mixed Lindsey and Eion Cumming (Gariloch) – again unseeded -  took Ian and Mary to the edge with setting game to secure runner-up place. 

There were two double winners of the day – Ian Campbell (Inverness) and Mary Kong (Edinburgh). 

The consolation event saw some great performances from all players with the following securing wins: Imogen Meldrum (Irvine) singles plate, Jamie Fraser (Moray) singles plate, Neil Campbell/Rory Kiln (Aberdeen/Inverness) doubles plate, Isobel Howard/Elissa Hunter-Dorans (Moray/Inverness) doubles plate, and Lewis Gallagher/Nicole Miller (Wick) mixed plate.

U19 Summary:

For the first time in Highland U19 history the tournament pulled in 19 young ladies to compete with 15 young men – many thanks to Shetland and Orkney for travelling lengthy distance to make the difference in our ladies’ events.  Callum Flockhart (Fife) managed to secure 2 wins in singles and doubles partnering Kyle Middleton (Dundee).  They toppled Sam Muir/Cameron Strachan (Aberdeen) to take the doubles title.  Very high standard of play from both these ‘unseeded’ boys who managed to tumble down the seeds on their way to the finals in both events.  Lindsey Ireland (Aberdeen) secured very strong wins on her way to the final in singles to secure the title against Lauren Page (Edinburgh).   Lauren Page/Jordan Murray (Edinburgh) went into secure a win in doubles against Erin Sinclair/Rachel McLean (Ayrshire/Edinburgh).  In the mixed Sam Muir/Jodie Harris (Aberdeen) took the title against Lucy Russell/Amy Sineath (Shetland) (Unseeded pairing).

There was one doubles winner of the day: Callum Flockhart (Fife)

The consolation event saw some great performances from all players with the following securing wins: Mary Kong (Edinburgh) singles plate, Luca Russell (Shetland) singles plate, Luca Russell/Kingsley Ho (Shetland), Neve Hall/Chloe Hitchin (Orkney/Shetland), and James Clark/Chloe Hitchin (Inverness (Shetland) mixed plate.

Many thanks to all players/parents for taking part in the events.  Special thanks to Fortrose Leisure centre for hosting these events along with all the HBG volunteers, who time after time, give up their time freely to make these events possible.

 

 

Summary winners:

WINNERS U15

 

Pos.

Name

Club

Boys Singles

1

Ian Campbell

Millburn Academy

2

Angus Meldrum

Irvine Junior Badminton Club

3

Logan Ireland

Glasgow School of Sport

4

Scott Mackenzie

City of Glasgow

Consolation Winner:  Lewis Gallgher+Nicole Miller, Wick/Wick

Girls Singles

1

Lindsey Ireland

Cults Academy

2

Mary Kong

National Junior Squad

3

Vibha Raman

Tall Oaks

4

Ashley Donald

Badminton Moray

Consolation Winner:  Imogen Meldrum, Irvine

Boys Doubles

1

Logan Ireland+Angus Meldrum

GSoS/Irvine Junior BC

2

Tommy Ballantine+Ian Campbell

Orkney/Millburn Academy

3

Jamie Higgs+Jack Riddle

East Lothian Shuttlers

4

Scott Mackenzie+Zen Mcclure

City of Glasgow/Badminton Moray

Consolation Winner:  Neil Campbell+Rory Kiln, East Lothian Shuttlers/Inverness

Girls Doubles

1

Mary Kong+Vibha Raman

National Junior Squad/Tall Oaks

2

Kari Durrand+Lindsey Ireland

Wick/Cults academy

3

Sophie Barrie+Ashley Donald

Inverness City/Badminton Moray

4

Cara Strath+Eleanor Strath

Lochcarron

Consolation Winner:  Isobel Howard+Elissa Hunter-Dorans, Moray/Inverness

Mixed Doubles

1

Ian Campbell+Mary Kong

Millburn Academy/National Junior Squad

2

Eion Cumming+Lindsey Ireland

Gairloch HS/Cults Academy

3

Jack Riddle+Sophie Barrie

East Lothian Shuttlers/Inverness City

4

Angus Meldrum+Imogen Meldrum

Irvine Junior Badminton Club

Consolation Winner:  Jamie Fraser, Moray

 

WINNERS U19

 

Pos.

Name

Club

Boys Singles

1

Calum Flockhart

Wing Club

2

Kyle Middleton

Dundee

3

Sam Muir

Fetteresso

4

Marc Graham

GSoS

Consolation Winner:  Luca Russell, Shetland

Girls Singles

1

Lindsey Ireland

Cults academy

2

Lauren Page

Craigmount High School

3

Jodie Harris

Mackie Academy

4

Rachel Maclean

George Watson's College

Consolation Winner:  Mark Kong, Edinburgh

Boys Doubles

1

Calum Flockhart+Kyle Middleton

Wing Club/Dundee

2

Sam Muir+Cameron Strachan

Fetteresso

3

Marc Graham+Danny Robson

GSoS

4

Tommy Ballantine+ianCampbell

Orkney/Inverness

Consolation Winner:  Luca Russell+Kingsley Ho, Shetland

Girls Doubles

1

Jordan Murray+Lauren Page

Dumfries/Craigmount High School

2

Rachel Maclean+Erin Sinclair

George Watson's College/Hurlford

3

Lindsey Ireland+Eilidh Mclean

Cults academy/Badminton Moray

4

Megan Campbell+Morven Coghill

Millburn Academy/Wick

Consolation Winner:  Neve Hall+Chloe Hitchin, Shetland

Mixed Doubles

1

Sam Muir+Jodie Harris

Fetteresso/Mackie Academy

2

Luca Russell+Amy Sineath

Shetland

3

Danny Robson+Lauren Page

GSoS/Craigmount High School

4

Ian Campbell+Megan Campbell

Millburn Academy

Consolation Winner:  James Clark+Chloe Hitchin, Inverness/Shetland

 

 

HIGHLAND U18/U19 Previous Winners

BOYS SINGLES

Season

Name

Area

2017-18 (U19)

Callum Flockhart

 Midland

2016-17 (U18)

Sam Muir

Aberdeen

2015-16 (U18)

Sam Muir

Aberdeen

2014-15 (U18)

Brad Habberley

Highland

2013-14 (U19 R)

Brad Habberley

Highland

2012-13 (U19 R)

Struan Ross

Highland

 GIRLS SINGLES

Season

Name

Area

2017-18 (U19)

Lindsey Ireland

Aberdeen

2016-17 (U18)

Jodie Harris

Aberdeen

2015-16 (U18)

Megan Campbell

Highland

2014-15 (U18)

Megan Munro

Highland

2013-14 (U19 R)

Megan Munro

Highland

2012-13 (U19 R)

Fiona Chatterton

Highland

 BOYS DOUBLES

Season

Name

Area

2017-18 (U19)

Callum Flockhart / Kyle Middleton

Midland

2016-17 (U18)

Sam Muir / Nick Darcy Evans

Aberdeen / Aberdeen

2015-16 (U18)

Sam Muir / Nick Darcy Evans

Aberdeen / Aberdeen

2014-15 (U18)

Brad Habberley / Struan Ross

Highland / Highland

2013-14 (U19 R)

Struan Ross / Jack Tregalis

Highland / Highland

2012-13 (U19 R)

Struan Ross / Chay Ross

Highland / Highland

 GIRLS DOUBLES

Season

Name

Area

2017-18 (U19)

Jordan Murray / Lauren Page

Edinburgh / Edinburgh

2016-17 (U18)

Erin Sinclair / Rachel McLean

Ayrshire / Edinburgh

2015-16 (U18)

Megan Campbell / Eilidh McLean

Highland / Moray

2014-15 (U18)

Megan Munro / Erica Johnstone

Highland / Highland

2013-14 (U19 R)

NA

NA

2012-13 (U19 R)

Megan Munro / Erica Johnstone

Highland / Highland

 MIXED DOUBLES

Season

Name

Area

2017-18 (U19)

Sam Muir / Jodie Harris

Aberdeen / Aberdeen

2016-17 (U18)

Ian Campbell / Jodie Harris

Highland / Aberdeen

2015-16 (U18)

Brad Habberley / Megan Campbell

Highland / Highland

2014-15 (U18)

Struan Ross / Megan Munro

Highland / Highland

2013-14 (U19 R)

Struan Ross / Megan Munro

Highland / Highland

2012-13 (U19 R)

Aaron Habberley / Fiona Chatterton

Highland / Highland

 NB: R=Restricted