(Posted 9th Dec 2018)

Tournament Software Results:: CLICK HERE

PDF Programme with results: CLICK HERE

FaceBook photos: CLICK HERE

Highland Bonanza Double Delight for MacCulloch, Hunter & McGuire

On Friday 7th and Saturday 8th December 2018 Black Isle Leisure Centre Hosted the 2nd Highland Restricted Bonanza.  Players travelled from Inverness, Nairn, Dingwall, Moray, Kinloss, Lochcarron, Gairloch, Tain & Barra. 

Entry was lower than expected overall so managed to get some of our juniors (10-12 years) to come along on Saturday to play round robin singles games and be part of the event along with watching some adult players games’ to show then what can be achieved.

Friday 7th Dec – Singles Results

The singles event started with competitive 3 pools of 3 with 4 proceeding to semi final stages and the rest to consolation stages.  Ian Campbell from Inverness came out winning the singles title against fierce competitive John MacCulloch from Culbokie with 3rd Place going to Mark Sproule from Inverness Royal S12B. 

On the other 2 courts there was also a round robin final social singles with an entry of 5 all battling for the title.  Paul McQuire from Barra came out winner of the group with Richard Norris from RAF Lossiemouth closely followed by Scott Smith from Tain.  This was Pauls first social title of the weekend coming back for more play on the Saturday.

Full results see below:

COMPETITIVE

Mens Singles

Final

Ian Campbell

 -

John Macculloch

21-11 21-15 ;

3rd

Mark Sproule

 -

Aaron Morrison

21-19 21-10 ;

SF

John Macculloch

 -

Mark Sproule

21-15 21-15 ;

SF

Ian Campbell

 -

Aaron Morrison

21-15 21-18 ;

Mens Singles Consolation

Final

Eoin Cumming

 -

Fahmad Askari

21-12 21-15 ;

SOCIAL

Mens Singles

Final

Paul Mcguire

 -

Richard Norris

21-14 21-16 ;

RR

Paul Mcguire

 -

Scott Smith

21-15 21-16 ;

RR

Richard Norris

 -

Scott Smith

22-20 21-11 ;

Saturday 8th Dec – Mixed Doubles Results

The Saturday started with mixed doubles events.  There was a round robin final of 5 pairs working hard to win their games.  In the end, from an epic final, John MacCulloch & Susan Hunter (Milton of Leys) managed to secure the win over Ian Campbell & Joan Columbine (Milton of Leys).  This was the start of John and Susan’s winning streak – first title of the day with more to come.

The social title went to Paul McGuire and Joanna MacLean (Barra) – this made it double delight for Paul.

Full results see below:

Mixed Doubles

Final

John Macculloch+Susan Hunter

 -

Ian Campbell+Joan Columbine

17-21 21-19 21-17 ;

RR

John Macculloch+Susan Hunter

 -

Matthew Goodman+Eleanor Strath

21-14 21-12 ;

RR

Ian Campbell+Joan Columbine

 -

Matthew Goodman+Eleanor Strath

21-10 21-5 ;

SOCIAL

Mixed Doubles

Final

Paul Mcguire+Joanna Maclean

 -

James Brown+Cara Strath

21-11 21-15 ;

 

 Doubles Results

Starting midday saw a round robin final of 4 pairs competing hard.  The final saw John MacCulloch & Rob Broughton secure a good win over Ian Campbell & George Paterson.  This made it Johns 2nd title of the weekend.  3rd place went to Michael McLellan and Mark Sproule from Inverness Royal SI2B.

In the social saw a round robin final of 5 pairs with strong performances from all players.  Graham Cummings (Dingwall) & Alastair Murray came out winning all games in straight sets.  Father and son acts Eoin Cumming & Iain Cumming (Garloch) teamed up to win runner-up with Jim & Matthew Goodman securing 3rd place.

In the ladies doubles say 3 pairs battle out for the title.  Susan Hunter & Joan Columbine secure a comfortable win over Eleanor and Cara Strath.  This mae it Susan’s 2nd title of the weekend.

Full results see below:

COMPETITIVE

Mens Doubles

Final

Rob Broughton+John Macculloch

 -

Ian Campbell+George Paterson

21-16 21-19 ;

RR

Rob Broughton+John Macculloch

 -

Michael Maclellan+Mark Sproule

23-21 21-11 ;

RR

Ian Campbell+George Paterson

 -

Michael Maclellan+Mark Sproule

21-15 21-12 ;

Ladies Doubles

Final

Joan Columbine+Susan Hunter

 -

Cara Strath+Eleanor Strath

21-10 21-9 ;

SOCIAL

Mens Doubles

Final

Graham Cummings+Alister Murray

 -

Eoin Cumming+Iain Cumming

21-7 21-5 ;

RR

Graham Cummings+Alister Murray

 -

Jim Goodman+Matthew Goodman

21-9 21-19 ;

RR

Eoin Cumming+Iain Cumming

 -

Jim Goodman+Matthew Goodman

21-18 21-18 ;

 Grateful Thanks

Thanks to all players who came along and made the weekend a success.  Thanks to Black Isle Leisure Centre for their continued support to facilitate our tournaments.  Many thanks to all helpers on the day – HBG is madre up al volunteers and with these volunteers would not be able to run any tournaments.

 Please note that we are at risk of not been able to run this particular event due to low intake, but HBG will continue to try and give competitive opportunities in the Highlands to ensure players have the choice. 

 Courtesy of Margaret Campbell, HBG Tournament Organiser

 

Doubles and Junior Singles - Saturday 8th December

WINNERS - COMPETETIVE
Pos. Name Club
Mens Singles Compeititve
1 Ian Campbell Millburn Academy
2 John Macculloch culbokie
3 Mark Sproule Inverness Royal SI2B
4 Aaron Morrison Highland Squad
Consolation Winner: Eoin Cumming; Runner up: Fahmad Askari
Competitive Mixed Doubles
1 John Macculloch+Susan Hunter culbokie/Milton of Leys
2 Ian Campbell+Joan Columbine Millburn Academy/Milton of Leys
3 Matthew Goodman+Eleanor Strath Lochcarron
Ladies Doubles
1 Joan Columbine+Susan Hunter Milton of Leys
2 Cara Strath+Eleanor Strath Lochcarron
3 Joanna Maclean+Shared Partner Barra BC
Mens Doubles Competitive
1 Rob Broughton+John Macculloch Culloden/culbokie
2 Ian Campbell+George Paterson Millburn Academy/Fortrose
3 Michael Maclellan+Mark Sproule Inverness Royal SI2B
4 Fahmad Askari+Eoin Cumming Inverness Junior BC/Gairloch
WINNERS - SOCIAL
Pos. Name Club
Mens Singles Social
1 Paul Mcguire Barra BC
2 Richard Norris RAF Lossiemouth
3 Scott Smith Tain
4 Iain Cumming Gairloch
Social Mixed Doubles
1 Paul Mcguire+Joanna Maclean Barra BC
2 James Brown+Cara Strath Lochcarron
Mens Doubles Social
1 Graham Cummings+Alister Murray Fortrose/Conon Bridge
2 Eoin Cumming+Iain Cumming Gairloch
3 Jim Goodman+Matthew Goodman Lochcarron
4 Paul Mcguire+Iain Strath Barra BC/Lochcarron
     
Junior Singles Games (Sat)
BOYS
1 James Brown Lochcarron
2 Anndra Cumming Gairloch
3 Zaigham Askari Inverness Junior BC
3 Calum McWhirter Badminton Moray
GIRLS
1 Eleanor Strath Lochcarron
2 Cara Strath Lochcarron
3 Daniella Lewis Badminton Moray